Anasayfa--

Hakkımızda

ÖNCÜOĞLU, dinamik ve tecrübeli mimar, tasarımcı, plancı ve mühendisten oluşan ekibiyle Türkiye, Almanya, Rusya ve Özbekistan’da faaliyet gösteren uluslararası bir mimarlık firmasıdır. Hasan Öncüoğlu tarafından 1963 yılında kurulan firma, 1996 yılından beri Enis Öncüoğlu tarafından yönetilmektedir. ÖNCÜOĞLU 60 yıllık mimari tasarım ve planlama deneyimini Ankara ofisinde devam ettirmektedir. İstanbul, Dubai, Taşkent ve Londra'daki ofisleri aracılığıyla ÖNCÜOĞLU geniş kapsamlı bir uluslararası mimarlık ve tasarım hizmetleri yelpazesi sunmaktadır.

Öncüoğlu Mimarlık, geçtiğimiz yıllarda ağırlıklı olarak karma kullanım, ticari, ofis, konut, turizm ve konaklama projelerinin tasarımında uzmanlaşmıştır ve bunların birçoğu uluslararası ödüller almıştır. Özellikle bunlardan ülkemizdeki ticari projeler Terracity, Cepa, Kentpark ve Mersin Marina gibi çeşitli uluslararası ödüllere layik görülmüştür. Çok uluslu mimarlık pratiğini benimseyen algısı, çeşitli ölçekler ve farklı coğrafyalardaki projeleri ve ofisleri ile uluslararası itibarını artırmaktadır.  

Öncüoğlu'nun en önemli özelliği, müşterinin isteklerini ve projenin fizibilitesini dikkate alarak, çağdaş mimariyi proje bağlamında gerçekçi ve uygulanabilir bir yaklaşımla birleştirebilmesidir.

Gerçekleştirilen çok sayıda projeden sonra, büyük ölçekli ve uluslararası projelerin gereksinimleri, hizmetleri ve organizasyonunda önemli deneyimler kazanılmıştır.

Sağlanan Hizmetler

Mimari Tasarım
Master Plan
Kentsel Planlama
İç Mimari
Peyzaj Tasarımı
Saha Denetimi

KOORDİNE HİZMETLER

İnşaat Mühendisliği
Makine Mühendisliği
Elektrik Mühendisliği
Altyapı
Aydınlatma
Maliyet Analizi

Kurucumuz
Hasan Öncüoğlu
1930-1996

1930 yılında İzmir'in Tire ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 1962 yılında mimar-mühendis olarak mezun oldu. 1963-1964 yılları arasında Büyük Ankara Oteli inşaatında şantiye mimarı olarak çalıştı. 1964-1966 yılları arasında Kent Mimarlık Ltd. Şti.'nin kurucusu ve ortağıydı. Aynı yıl kurucusu ve yöneticisi olarak Öncüoğlu Mimarlık Ltd. Şti.'yi kurdu. Yurt içi ve yurt dışında yüzlerce proje tasarladı. Ağırlıklı olarak hastanelerin, eğitim binalarının, otellerin ve idari binaların tasarımında uzmanlaştı. Profesyonel kariyeri boyunca ulusal mimarlık yarışmalarında yedi birincilik, iki ikincilik, bir üçüncülük ve toplam 28 ödül kazandı. 22 Kasım 1996'da ani kalp krizi sonucu vefat etti. Evliydi, iki oğlu ve üç torunu var.

Ortaklarımız

Enis Öncüoğlu

Yönetim Kurulu Başkanı, Mimar

Enis Öncüoğlu, ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1989 yılında mimar olarak mezun olduktan sonra çalışmaya Öncüoğlu Mimarlık'ta başladı ve ofisin kurucusu mimar Hasan Öncüoğlu'nun vefatının ardından da 1996 yılında şirketin genel müdürlüğünü üstlendi. Moskova, Dubai, Taşkent gibi yerlerde ofisler kurarak çok uluslu mimarlık pratiğinin oluşmasında katkıda bulunmuştur. Enis Öncüoğlu pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almasının yanı sıra jüri üyelikleri de yapmıştır ve MAPIC, MIPIM, ProEstate, ARKIPARC gibi pek çok ulusal ve uluslararası konferansa konuşmacı olarak katılarak mimarlık ve gayrimenkul alanlarındaki tecrübelerini paylaşmaktadır. Enis Öncüoğlu’nun TMMOB Mimarlar Odası üyeliği, TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği), TMMMB (Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği) ve OMIM (ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mezunları Birliği) Yönetim Kurulu Üyelikleri, AMPD (Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği) ve ICSC (International Council of Shopping Centers) üyelikleri bulunmaktadır. Öncüoğlu aynı zamanda TSMD Ankara Mimarlık Merkezi’nin kurucuları arasındadır. Kendisi çevresindeki mekanları, detayları ve kişileri kendi kadrajından fotoğrafçılıkla yansıtmayı merak haline getirmiştir. Fotoğrafçılık tutkusunu mimarlıkla harmanlayarak “Mimari Portreler” serisi ve sergisini yaratmıştır.